Dnes je čtvrtek, 23.5. 2024 (Vladimír)
s o m

Tyto stránky jsou zastaralé, prosím přejděte na nové kliknutím SEM.

Co je SOM

SOM je zkratka, která zkracuje Seniorátní odbor mládeže. A co je to konkrétně? Brněnský SOM je sdružení celkem desíti lidí z celého seniorátu, kteří se starají o seniorátní akce pro mládež. Jeden člen je jmenován seniorem jako virilní člen, ostatní jsou voleni na dvouleté období. Podle řádu výchovy a vzdělávání v církvi mohou v SOMu být z jednoho sboru maximálně tři zástupci (při posledních volbách byla učiněna výjimka) a minimálně polovina členů musí mít pod 30 let. Formálně se ještě rozlišují náhradníci a řádní členové, ale u nás žádný rozdíl vidět není. Scházíme se většinou jednou za měsíc a diskutujeme o tom, co by mládež ráda dělala, jaká témata by ji mohla zajímat, co by ji bavilo. Taky popíjíme čaj a jíme křupky a chipsy, pokud je někdo donese:-). Tyto schůze nejsou tajné, pokud se chce kdokoli mezi nás podívat, rádi ho (ji) přivítáme, víc hlav přinese víc nápadů, stačí se komukoli z nás ozvat. Naším cílem je, aby každý, kdo se našich akcí účastní, odjížděl naplněn radostí ze společenství, aby byl ´nakažen´ duchem, který mezi námi panuje, a rád se mezi nás, evangelíky, vracel. Aby to každému něco dalo, především živou a samostatnou víru.

Pojmy související se SOMem

Konvent

Konvent je seniorátní shromáždění, kde se jedná o životě a práci seniorátu. Prostě se jednou za rok, obyčejně v listopadovou sobotu, sjedou zástupci ze všech sborů a schůzují a schůzují. Některým tématům sice není jednoduché rozumět, většina projednávaných bodů se ale týká i naší současnosti a budoucnosti. Pravidelným bodem konventu je i přednesení zprávy odboru mládeže.

COM

COM je zkratka Celostátního Odboru Mládeže, který mimo jiné organizuje celostátní sjezdy mládeže.

SEM

SEM (Sdružení Evangelické Mládeže) je organizace, která přostřednictvím svých regionálních jednotek pomáhá SOMům organizovat akce pro mládež. Navíc, každý mládežník může být člen SEMu, z čehož vyplývají některé benefity jako např. sleva na akce jako jsou školky nebo sjezd.